Sal. May 26th, 2020

Evrenin Evrimi

Kolektif Bilgi Topluluğu

Salvator Mundi

2 min read

Saltor Mundi ünlü ressam ve milenyumun adamı seçilen Leonardo di ser Piero da Vinci tarafından çizilen İsa’nın Salvator Mundi (dünyanın kurtarıcısı) olarak betimlendiği dünyanın en pahalı tablosudur.Tabloda Rönesans kıyafetleri giyen İsa, sağ elini kaldırmış bir şekilde kutsama yaparken sol eliyle kristal bir küre tuttuğu görülmektedir.Dünyanın en pahalı tablosu olmasının yanı sıra bu sıra dışı çizimin çok ilginç bir hikayesi de var.
Öncesinde Da Vinci’nin öğrencisi tarafından çizildiği sanılan bu tablo geçen yıllarda Da Vinci tarafından yapıldığı ortaya çıktı.1958 yılında 45 pounda açık arttırmada satılan tablo 2005’te restore edilip 2008 yılında Leonardo da Vinci’ye ait olduğu onaylanana kadar pek de meşhur değildi.2017 yılında 450 milyon dolara Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman tarafından satın alındıktan sonra bir anda dünyanın en pahalı tablosu haline geldi.
Peki Suudi Prensi bu kadar para verip Salvator Mundi’yi neden satın aldı? Cevabı basit: Louvre Abu Dabi Müzesi’nde sergilenmesi ve hatta bu müzenin ‘imza eseri’ olması için… Prens, Kültür ve Turizm Bakanlığı adına resmi satın alıp hediye etmişti. Ancak Salvator Mundi hiçbir zaman müzede sergilenmedi. Neden sizce? İşte bu sahtelik dedikoduları yüzünden… Peki Salvator Mundi şimdi nerede? İşte o konuda kimsenin bir fikri yok! Belki müzede bir odada kilit altında tutuluyor, belki bir laboratuvarda inceleniyor, belki de bir Suudi sarayındaki büyük bir salonda, duvarda asılı… Birçok sanatsever, Salvator Mundi’nin bir daha görülüp görülmeyeceğini merak ediyor.Eserin orijinal olduğunu düşünenlerin sayısı da az değil… Yağlı boya pigmentlerinin ressamın her zaman kullandıklarıyla aynı olduğu biliniyor. Ceviz ağacı tuvaline yapılması da, bir başka kanıt. Ceviz tuval, Leonardo da Vinci’nin tercih ettiği bir yüzey çünkü…

Eserin orjinalliği hakkında bunun gibi daha bir sürü tartışma var.Peki sizce Salvator Mundi gerçek mi ?

Bakmak İsteyebilecekleriniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kaçırmış Olabilecekleriniz...