Cum. Ağu 7th, 2020

Evrenin Evrimi

Kolektif Bilgi Topluluğu

Hayatın Anlamı

2 min read

İnsanlığın varoluşundan beri pardon yani insanlığın düşünmeye başladığı zamanlardan beri…(çünkü öncesinde sadece karnımızı doyurmakla meşguldük) insanın anlam arayışı devam etmektedir. Ve tahmini olarak 250.000 yıldır varolan insanlık şu ana kadar bu soruya kesin bir cevap bulamamıştır. Tabi ki Tanrı inancı olanlar için bu durum çokta sorun değildir. Ama bununla tatmin olmayan bizim gibileri için durum biraz daha farklı. Binlerce yıldan beri insanlığın anlam arayışı hiçbir zaman bitmemiştir. Bazıları bunu din ile, bazıları sanatla,bilimle,felsefeyle vb. şeylerle bulmaya çalışmıştır. Ama şurası açık ki hiçbiri bulamamıştır. İnsanlığın yapısında her zaman bu anlam açlığı olmuştur çünkü hayatın anlamsız olduğunu kabullenmek istemeyiz ve bunun için hayata çeşitli anlamlar yükleriz. Ve şunu da söylemek istiyorum ki insanlık olarak bencil ve egolu canlılarız. Bundan sadece 400 yıl önce Galileo Galilei(modern fiziğin babası) söylemeyene kadar kendimizi evrenin merkezinde sanıyorduk. Tabi ki ondan önce de Kopernik vardı ama onlara sonra değinirim. Tanıdığım çok zeki biri bana demiştiki “Eğer bir araba patlarsa sence parçaları rastgele mi dağılır yoksa belli bir düzen içinde mi” bu ne demek sizce ? Bir düşünün.

Yani demeye çalıştığım şey illa bir şey olmak zorunda mı ? Varoluşumuzun bir anlamı olmalı mı ? Dünya yaklaşık 4 milyar yaşında ve 5 tane döngüye girdi. Her gün binlerce canlı doğuyor, binlercesi de ölüyor. Bu böyle devam ediyor ve gezegenimiz yok olana kadarda böyle devam edecek gibi görünüyor.

Yani kısacası hayatın anlamı biz ona ne anlam yüklersek odur. Bu yüzden ne anlam vereceğinize çok dikkat edin !

Ama ben yinede henüz daha anlayamadığımız ve ileride fark edeceğimiz çok şey olduğuna inanıyorum.

3 thoughts on “Hayatın Anlamı

  1. I’ve recently started a site, the information you provide on this site has helped me greatly. Thanks for all of your time & work. “A physicist is an atom’s way of knowing about atoms.” by George Wald.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kaçırmış Olabilecekleriniz...