Cum. Ağu 7th, 2020

Evrenin Evrimi

Kolektif Bilgi Topluluğu

Evren

4 min read

Evren nedir ? Bu soruya internette milyonlarca farklı cevap bulabilirsiniz peki ama gerçekte evren nedir sorusuna tam olarak bir cevap verebilir ya da bulabilir miyiz ?

Evrene en genel tanımı ile : Evren , uzay ve uzayda bulunan tüm madde ve enerji biçimlerini içeren bütünün adıdır diyebiliriz. Ama hadi teknik bilgilerden çok biraz hayal gücümüzü kullanalım. Insanlık olarak içinde yaşadığımız bu uçsuz bucaksız -272 derece soğukluktaki koskoca engin uzayı, asla kendisine yetişemediğimiz ve dünyadaki en değerli şeyimiz olan zamanı, farklı anlamlar yüklediğimiz kütleleri ve bizde, etrafımızda ve her şeyde olan enerjiden oluşan daha sonu var mı bilmediğimiz bu engin bilinmezlik denizine evren diyebiliriz. Peki içinde yaşadığımız bu koca evren nasıl oluşmuş olabilir ? Bununla ilgili şimdiye kadar binlerce yüzbinlerce insan düşündü sonuçta hepimiz başlangıçta ne olduğunu merak ediyoruz değil mi ? Birçok insan bunun Big Bang ile gerçekleştiğini söylüyor. 2 madde, madde ve anti madde milyonlarca derece sıcaklık ile sıkışıp bir anda patladı vee sonra evrenimiz oluştu. Ki zaten evrenin %95’i karanlık maddeden oluşuyor. Herneyse bunun dışında hayran olduğum fizikçi Stephan Hawking’in söylediği teori var ki oda evrenin karadelikler ile oluştuğu. Tabi sonrasında bu teoriyide yine kendisi çürütüyor. Başlangıç ile ilgili tonlarca şey söylensede tıpkı Inception’daki gibi rüyaya ne zaman başladığımızı hiçbir zaman bilemeyecez galiba.

Peki evren kaç yaşında olabilir ? Bizim zamanımıza göre hesaplayınca 14 milyar yaşında dünyamızın ise 4 milyar yaşında olduğu düşünülmektedir. Bu tahmin birçok bilimsel araştırma projesinin görüş birliğiyle elde edilmiştir. Arka plan ışınımı ölçümleri ve evrenin genişlemesinin ölçümü için kullanılan pek çok ölçüm gibi.

Şimdi ise gelgelelim evrenin büyüklüğüne. Evren ne kadar büyük olabilir ? 19. Yüzyılın sonlarında bu büyüklüğün hayallerimizin bile ötesinde olabileceğini keşfettik. Bunu alman araştırmacı Fredrich William Bessel’in o güne kadar denenmemiş bir yöntemle 1838’de yaptığı uzaklık ölçümüne borçluyuz. Bessel ilk kez ıraklık açısından yararlanarak Güneş ile yakınındaki Kuğu61 yıldızının arasındaki kesin uzaklığı ölçtü ve gerçekten inanılmaz sonuçlar elde etti. Kuğu61 ile Güneş arasındaki mesafe 97 trilyon kilometreden daha fazlaydı. Ve bu sonuçlardan sonra km ve mil gibi değerlerin bu tarz ölçümlerde kullanılmasının anlamsız olduğu sonucuna varıldı ve değiştirmeye karar verildi. Evrende bildiğimiz üzere en hızlı maddenin ışık olduğudur(300.000 km/s). Saniyede 300.000 km hızla giden ışık ışını 1 yılda 9.6 trilyon kilometre yol alır. Bu yüzden Işık Yılı terimini kullanmaya başladılar ve bugün bile astronominin temel uzaklık ölçüsü birimi budur. Bu ölçü birimine göre Kuğu61’in güneşe uzaklığı 11,2 ışık yılı uzaklığındadır. Güneşe en yakın yıldız ise 4,3 ışık yılı uzaklıktadır. Ve günümüzde bile gözlemlenebilir evren geri kalanın yanında gerçekten çok küçük olduğu için büyüklüğü hakkında henüz bir bilgimiz yok. Tabi sonsuz olduğu ya da sürekli genişlediği gibi teorilerde bulunmaktadır.

Peki ama evrenin sonu gelecek mi ? Evrenin sonuda tıpkı başlangıcı gibi değişik evren modellerine göre farklılık göstermektedir. Bilinen evren için hesaplanan “Son” evrenin hesaplanan yaşından daha uzun 20 milyar yıldır. İlk olarak “Açılıp kapanan büyük çöküş” evren teorisine göre evrenin itme gücü bitince çekme gücü başlayacak ve böylece büzüşecek, gök cisimleri çarpışarak kaynaşacak ve büyük bir patlamayla evren tekrar genişlemeye başlayacaktır. İkinci olarak ise “Evrenin ısısal ölümü ve Büyük Donma” teorilerine göre ise sıcak patlama ve kaotik bir karmaşa ile var olan evren zaten soğumaya çalışmaktadır. Evren genişlemeye devam edecek, yeteri kadar büyüyünce yoğunluğu aşırı azalacak ve sıcaklığı gittikçe düşecek, bunun sonunda kutupsal graviteler eşdeğer düzeye inecek ve evren donacaktır. Her ne kadar bilimsel gerçeklere inansamda benim evrenim ise sadece 1 insandan oluşuyor basit ama aynı zamanda her şeyden daha karmaşık ve benim için koca evrenden daha güzel ayrı bir evren 🙂 .

Bakmak İsteyebilecekleriniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kaçırmış Olabilecekleriniz...